Award history

Athletes of Year

Draughn: Adam Manns Award

19-20: Nick Chrisco, Abby Parker, Denver Treadway

20-21: Chloe Gary, Haley Lowman

21-22: Bailey Bryant, Daylin Pritchard

22-23: Katie Cozort, Maddison Powell

Draughn: Black & Gold Award

20-21: Mason Coffey, Jaxon Smith

21-22: Reed Farrar, Lindsey Hodge, Regan Winkler

22-23: Ella Abernathy, John Robert Abernathy, Thomas Lambert, Emma Lewis, GiGi Smith, Aubrie Snyder

23-24: Speed Hatley, Helena Hatley, Trinity McDaniel, Jenna Abernathy, Hampton Blackwell

East Burke: Tyler Shatley Award

19-20: Riley Haas

20-21: Danielle Foxx

21-22: Blane Fulbright

22-23: Aubree Grigg, Meah Walsh

23-24: Brady Bostain, Katherine Greene

East Burke: Adam Benson Cavalier Pride Award

19-20: Brett Childers, Chase Childers, Sarah Grace Lockee

20-21: Hayden Castle, Luke Elliott

21-22: Caleb Johnson-White, Sam Mace

22-23: Taylor Bostain, Colton Boyette, Chloe Cook, Marabeth Huffman, Ben Mast, Piper Strong

23-24: Gavon Franklin, Asher Gebhard, Davis Wall, Jacob Dellinger, Spencer Mast, Levi Coble, Kassie Turner, Ally Moore, Kamiah Lawing, KJ Byrd, Avery Fraley, Grace Hammack

Football

MVP

2019: Braxton Cox (Draughn)

2021 spring: Blane Fulbright (East Burke)

2021 fall: Nigel Dula (Draughn)

2022: Nigel Dula, Eli Tillery (Draughn)

Offensive MVP

2019: Josh Moore (East Burke)

2021 spring: Nigel Dula (Draughn)

2021 fall: Daylin Pritchard, Eli Tillery (Draughn), Blane Fulbright (East Burke)

2022: Zach Pinkerton (Draughn), Jacob Dellinger (East Burke)

Defensive MVP

2019: Cody Huffman (East Burke)

2021 spring: Noah Rooks (East Burke)

2021 fall: Will Price (Draughn), Logan Johnson, Luke Wilson (East Burke)

2022: Hampton Blackwell (Draughn), Luke Wilson (East Burke)

Special Teams MVP

2019: Ryan Kaminske (Draughn)

2021 spring: Manny Velasquez (Draughn)

2021 fall: Justice Cunningham, Sterling Radabaugh (Draughn)

2022: Rudy Mendoza (Draughn)

Lineman of Year

2021 spring: Nick Rhoney (Draughn)

2021 fall: Luke Rector (Draughn), Brady Bostain, Garrett Hildebran (East Burke)

2022: Josh “Juice” Elkins (Draughn), Jacob Hodges (East Burke)

12th Man of Year

2021 spring: Holden Curry (Draughn), Devin Murray (East Burke)

2021 fall: Hampton Blackwell (Draughn), Jackson Fleming (East Burke)

2022: Justice Cunningham (Draughn), Tanner Ivey (East Burke)

Rising Star

2021 fall: Will Seagle (Draughn), Ben Mast (East Burke)

2022: Shaydon Pino (Draughn), Levi Coble (East Burke)

Blue & Gold Classic MVP

2019: Beckett Nelson (Draughn), Luke Coble (East Burke)

2021 spring: Nigel Dula (Draughn), Noah Rooks (East Burke)

2022: Hampton Blackwell (Draughn), Caden Buff (East Burke)

2023: Hampton Blackwell, Shaydon Pino (Draughn); KJ Byrd, Levi Coble (East Burke)

Basketball

Scoring Champions

2020: Riley Haas (East Burke girls), Daylin Pritchard (Draughn boys)

2021: Ella Abernathy (Draughn girls), Aasin Lor (East Burke boys)

2022: Aubrie Snyder (Draughn girls), Daylin Pritchard (Draughn boys)

2023: Braelyn Stilwell (East Burke girls), Ian Cox (East Burke boys)

2024: D’Andre Moore (Draughn boys), Braelyn Stilwell (East Burke girls)

Rookie of Year

2022: Braelyn Stilwell (East Burke girls)

2023: Zoe Rector (Draughn girls), D’Andre Moore (Draughn boys), Kara Brinkley (East Burke girls), Barger Shook (East Burke boys)

2024: Kenley Berry (Draughn girls), Owen Hartmann (East Burke boys)

Matthew 20:16 Award

2023: Taylor Holder (Draughn girls), Malachi Silver (Draughn boys), Macy McNeil (East Burke girls), Connor Smith (East Burke boys)

2024: Jacey Davis (Draughn girls), Marshall Brinkley (Draughn boys), Kaliyah Hill (East Burke girls), Jay Dixon (East Burke boys)

Swimmer of Year

2024: William Abernathy (Draughn)

Wrestler of Year

2024: Hampton Blackwell (Draughn)

Baseball MVP

2023: Tate Jensen (Draughn)

Softball MVP

2023: Katie Cozort (Draughn), Addy Fortenberry (East Burke)

2024: Ashley Hernandez (East Burke)

2024: Nick Newton (East Burke boys)

2024: Luke Borders (East Burke boys)

2024: KJ Byrd (Louisville), Avery Fraley (East Carolina)

Foothills Power 5 Champions

Football

2019: Shelby

2021: Maiden, Statesville

2022: Burns, East Lincoln

2023: Bunker Hill, Hickory

Boys Soccer

Hickory (2021, 22, 23)

2019: East Lincoln

2021: Hibriten

Volleyball

North Iredell (2021, 22, 23)

Foard (2019, 20)

Boys Basketball

Hickory (2023, 24)

2020: Freedom, Shelby

2021: North Lincoln

2022: West Caldwell

Girls Basketball

East Burke (2023, 24)

2020: Newton-Conover

2021: Hickory

2022: Shelby

Baseball

Burns (2023, 24)

2021: East Lincoln, McDowell

2024: Foard

Softball

Maiden (2023, 24)

2021: Alexander Central

2024: South Caldwell

Girls Soccer

2021: Lake Norman Charter

2023: St Stephens

2024: Hibriten